- جمعه 24 اسد 1399
August 14, 2020

پایگاه خبری افغان نیوز

والی بلخ تظاهرات را به تعویق انداختوالی بلخ تظاهرات را به تعویق انداخت

والی بلخ اعلام کرد در مذاکره با دولت افغانستان از شروط خود عقب‌نشینی نکرده است، اما بر اساس درخواست جامعه بین‌المللی و جوامع مدنی افغانستان برگزاری راهپیمایی را به تعویق انداختیم.


به گزارش افغان نیوز به نقل از دری نیوز، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان  "عطامحمد نور" پیش از این به دولت این کشور هشدار داده بود که اگر شروط این حزب را نپذیرد تا پایان ماه جاری شاهد راهپیمایی بزرگ سراسری به سوی کابل خواهد شد.
اما وی امروز در گردهمایی در ولایت بلخ اعلام کرد که بر اساس درخواست جامعه بین‌المللی، فعالان مدنی و اقشار مختلف از مردم این کشور برگزاری راهپیمایی علیه دولت افغانستان را به تعویق انداخته است.
والی بلخ بیان کرد: حزب جمعیت اسلامی از شرایط خود در مذاکره با دولت افغانستان عقب نشینی نخواهد کرد. اما از مردم می‌خواهیم تا با در نظرداشت منافع ملی تا مدتی راهپیمایی به سوی کابل را به تاخیر اندازند.
آقای نور تصریح کرد: حزب جمیعت اسلامی برای خواسته‌های مردمی، فعالان مدنی، جوانان و بزرگان افغانستان اهمیت قائل است و این گردهمایی نیز به منظور رایزنی با اقشار مختلف جامعه برگزار شده است تا با تصمیم جمعی به راهی دست یابد که به انحصار چند نفر محدود در  افغانستان پایان داده شود.
رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان اضافه کرد: رهبران حکومت وحدت ملی به صدای مردم گوش نمی‌دهند و با احزاب اپوزیسیون نیز تعامل نمی‌کنند همچنین از گفت‌وگوی سازنده با جوامع مدنی نیز خودداری می‌کنند.
وی افزود: اما حزب جمعیت اسلامی معتقد است که تنها از طریق گفت‌وگو، مشاوره و تعامل می‌توان به حکومت با مشارکت مردم و دموکراسی واقعی دست یافت.
عطامحمد نور ادامه داد: حکومت وحدت ملی به دنبال متمرکز کردن تمام قدرت در دولت مرکزی است ولی ما خواستار تمرکز زدایی هستیم زیرا تمرکز قدرت در مرکز سبب بحران در این کشور شده است.
والی بلخ خاطرنشان کرد: اگرچه حکومت وحدت ملی درباره اجماع سیاسی و ملی صحبت کرده است، اما در نتیجه اختلافاتی که وجود دارند این کشور با بی ثباتی و ناپایداری سیاسی روبرو شده است.
وی تاکید کرد که اختلاف ارگ ریاست جمهوری با ولایت‌های بلخ، قندهار، کابل و ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نشان دهنده بسیاری از واقعیت‌ها از جمله انحصار قدرت از سوی افراد محدود در این کشور هستند.

برچسب

عطا محمد نور،،تظاهرات،دولتی،افغانستان،بلخ

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما